پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بازدید استاندار قم از پروژه‌های مقابله با بیابان‌زایی منابع طبیعی قم
بازدید : 498 30 خرداد 1397 ساعت 14:55 شماره :49707
ظهر امروز انجام شد
بازدید استاندار قم از پروژه‌های مقابله با بیابان‌زایی منابع طبیعی قم

سید مهدی صادقی استاندار قم ظهر امروز به همراه معاونان و جمعی از مدیران استانی از پروژه‌های مقابله با بیابان‌زایی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در منطقه حسین آباد میش مست و منطقه حصار سرخ بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم ، سید مهدی صادقی استاندار قم ظهر امروز به همراه مهرداد غضنفری معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع انسانی استانداری، سیدحسن رضوی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و سیدرضا موسوی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم از پروژه‌های مقابله با بیابان‌زایی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری بازدید کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم در حاشیه این بازدید طی سخنانی با اشاره به این که یکی از بزرگ‌ترین کانون‌های تولید گرد و غبار کشور در استان قم قرار دارد ، اظهار کرد: این کانون‌ها روزهای گرد و غباری استان را از زیر 10 روز به بیش از 105 روز رسانده است و می ‌تواند در آینده نزدیک مخاطرات جدی‌تری را نیز به دنبال داشته باشد.

سیدمحمدتقی سجادی با بیان این که 25 درصد مساحت کشور مورد تهدید کانون‌های تولید ریزگرد استان قم است، اضافه کرد: طی ده‌های اخیر سالانه به صورت میانگین از 200 تا 300 هکتار عملیات مقابله بیابان‌زایی در استان قم انجام می‌شد اما طی سال‌های اخیر مساحت عملیات‌های بیابان‌زدایی افزایش قابل توجهی داشته است.

وی خاطرنشان کرد: طی سال گذشته در مجموع 1400 هکتار عملیات مقابله با بیابان زایی با اعتباری بالغ بر چهار میلیارد و 700 میلیون تومان انجام شده است.

سجادی با اشاره به این که بیش از 400 هزار هکتار از مساحت استان قم مستعد بیابانی‌شدن است، عنوان کرد: 105 هزار هکتار از این مساحت به کانون تولید گرد و غبار تبدیل شده است به همین علت با تهدید جدی در استان قم روبرو هستیم.

وی یادآور شد: 29 هزار هکتار از کانون‌های تولید ریزگرد در شمال شرقی، 27 هزار هکتار در جنوب شرقی، 40 هزار هکتار در دشت مسیله و باقیمانده کانون‌های به صورت پراکنده در اطراف قم قرار دارد، هر چند تاکنون اقدامات قابل توجهی برای مقابله با این کانون‌ها انجام شده است اما همچنان باید با حمایت‌های بیشتر کارهای گسترده‌تری دنبال شود.

 

مدیران و مسئولان ارشد استانی طی این بازدیدها که در روستای حسین آباد میش مست، منطقه حصار سرخ واقع در ابتدای جاده ی قم-گرمسار و منطقه عمومی کوه نمک در جاده جعفریه صورت گرفت، از روند اجرای پروژه‌های مالچ‌پاشی و بوته‌کاری در راستای کاهش تهدید کانون‌های تولید ریزگرد این مناطق بازدید کردند.

گفتنی است، در نزدیکی روستای حسین آباد میش مست 200 هکتار مالچ‌پاشی همرا با 100 هکتار بوته‌کاری با بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون تومان هزینه و همچنین 250 هکتار بوته کاری با استفاده از گونه گیاهی آتریپلکس در منطقه حصار سرخ واقع در شرق قم با اعتباری بالغ بریک میلیارد تومان انجام شده است.

انتهای پیام/ 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :